Gost 73. epizode Nominisa, podcasta s ljudima na dobrom glasu, bio je Igor Martinović, prodajni predstavnik za jeftinije.hr, ceneje.si i idealno.rs. Tema emisije bila je “Stanje eCommerce tržišta u regiji” te se među ostalim temama razgovaralo o tome kako stojimo u usporedbi sa Slovenijom, Bosnom i Hercegovinom i Srbijom.
Pogledaj cijelu epizodu:
U razgovoru s Marcelom Majsanom, voditeljem podcasta i predsjednikom udruge eCommerce Hrvatska, on je uvodno naglasio kako su spomenute usporedilice cijena dio portfelja Heureka grupe kao najveće europske skupine platformi za usporedbu cijena u web trgovinama koja posluje u devet država središnje i istočne Europe, okuplja 55.000 trgovaca te doseže do 20 milijuna korisnika na portalima.
Martinović je naglasio kako usporedilice cijena imaju vrlo jednostavnu funkciju, a to je povećati promet trgovcima. To se prvenstveno postiže time što se na taj način smanjuje “fear of better option” jer kada kupac provjeri cijene na usporedilicama postaje siguran u to da je odabrao najpovoljniju opciju za svoju kupnju. Ujedno, na mnogim tržištima na samim usporedilicama cijena nudi se i mogućnost direktne kupnje preko click to buy opcije.
Govoreći o tome kako je isplativost oglašavanja na usporedilicama cijena jako visoka, rekao je kako su to visoko konvertibilni kanali koji imaju najveću konverziju kupaca te da je najbolja konverzija u Sloveniji, potom u Hrvatskoj te u Srbiji.
“Osim direktnog prenošenja kupaca na webshopove i pomaganja u direktnoj prodaji iz velike količine podataka koje imamo razvili smo još jedan alat – market performance – koji može pomoći brendovima da razumiju svoju poziciju na tržištu te da uvide kako stoje u usporedbi s konkurencijom. Svaki webshop pritom mora pronaći svoju cjenovnu poziciju u odnosu na jakost svog brenda kako bi se mogao pozicionirati na usporedilicama cijena”, pojasnio je.
Frenemy je termin kojim je opisao odnos koji price comparison stranice imaju s Googleom koji je glavni izvor prometa, ali je ujedno i konkurencija. Spomenuo je i kako je Europska komisija kaznila Google zbog toga što je potrošačima sugerirao svoje proizvode, za razliku od usporedilica cijena koje uvijek daju preporuke prema jasnom kriteriju cijena.
Za Srbiju je rekao da je dosta nerazvijeno tržište koje zadnjih godina značajno raste te da dominira nekoliko marketplace platformi kao što su Ananas, Shoppster, ePlaneta i Bazzar. U Hrvatskoj su to eKupi, Mall.hr, Zalando i About You, a Slovenija je imala netipičan razvoj gdje i dalje dominira mimovrste kao najveći pure play igrač u eCommerce sektoru u regiji.
Istaknuo je kako se na razini grupacije godišnje preko njihove platforme realizira promet od oko tri milijarde eura, dok je u Hrvatskoj taj iznos oko 70 milijuna eura.
Razlika između regionalnih tržišta po njemu je u tome što je srpsko tržište cjenovno najosjetljivije zbog slabije kupovne moći, dok je plaćanje karticama najviše zastupljeno u Hrvatskoj. Pritom je poručio kako je važno raditi na podizanju povjerenja u cijelom procesu online kupnje, a u tome posebno mogu pomoći recenzije kupaca.
Kada je riječ o prekograničnoj kupnji rekao je kako je u tome posebno uspješni slovenski web trgovci koji su u najvećoj mjeri iskoračili na brojna europska tržišta. S druge strane, veliki je broj webshopova iz Poljske i Češke koji prodaju s hrvatskom domenama i gotovo se i ne primijeti da je riječ o stranim shopovima.
Održivost je označena kao next big thing koje dolazi na naše tržište, što je praksa koja je već snažno etablirana na tržištima kao što je Češka. Tome će poseban poticaj dati i ESG regulativa koja će u idućim godinama normirati poslovanje poduzeća u brojnim sektorima i presudno će utjecati na sve poslovne procese u eCommerce sektoru.
“Heureka grupa u narednih pet godina želi postati Amazon istoka, da budemo prvo mjesto prije kupnje, da imamo sve na jednom mjestu i omogućimo kupcu najveći izbor. Moje duboko uvjerenje je da kupac mora imati izbor, a mi osiguravamo da štedi svoje vrijeme i novac kroz pametnu kupnju”, naglasio je Martinović te dodao kako je najvažnija stvar u eCommerce sektoru ulagati u edukaciju i ljude.
SVE JE U POVJERENJU
Pridružite se Udruzi i pokažite kupcima da ste pouzdani web trgovac.
Punopravno članstvo uključuje besplatnu
Safe Shop certifikaciju